1. D-vitamin:

A megfelelő D-vitamin bevitelre elsősorban azért van szükség, hogy a test olyan nemi hormonokat hozzon létre, amelyek képesek befolyásolni az ovulációt és a hormonális egyensúlyt.

Források: tojás, zsíros halak, tőkehalmáj olaj, tejtermékek, legalább napi 20 perc napsütésben.

2. E-vitamin:

Az E-vitaminról közismert, hogy javítja a spermium egészségét és mozgékonyságát. Az E-vitamin fontos antioxidáns is, amely segíti a spermium és a petesejtek épségének megőrzését.

Források: napraforgómag, mandula, spenót, papaya, sötét leveles zöldségek.

3. CoQ10:

A spermiumok mozgékonyságának érdekében szükséges. Fontos antioxidáns, amely megvédi a sejteket a szabad gyökök káros hatásaitól és védi a DNS-t.

Források: tenger gyümölcsei és szervhúsok, CoQ10 kiegészítők.

4. C-vitamin:

A luteális fázisban szenvedő nők számára a C-vitamin javítja a hormonszintet és növeli a termékenység esélyét. Ami a férfiakat illeti, a C-vitamin javítja a spermium minőségét és megóvja a spermát a DNS-károsodástól, illetve hozzájárul a kromoszómaproblémák csökkentéséhez.

Források: C-vitaminban gazdag növények és gyümölcsök: pirospaprika, brokkoli, áfonya, káposzta, burgonya, paradicsom és citrusfélék.

5. Liposav:

A liposav nagyon fontos antioxidáns. Ez nem csak a női reproduktív szervek védelmét szolgálja, hanem javítja a spermium minőségét és a mozgékonyságát is.

Források: burgonya, spenót és vörös húsok.

6. B6 Vitamin:

Ez a vitamin segíti a vércukorszint szabályozását, enyhíti a pre-menstruációs szindróma tüneteit illetve a reggeli fáradtságot. A B6 a luteális fázisú defektus kezelésében is segít.

Források: tonhal, pulyka, máj, lazac, tőkehal, spenót, paprika, fokhagyma, karfiol, mustár zöldek, zeller, káposzta, spárga, brokkoli, kelkáposzta, kelbimbó, banán.

7. B12 Vitamin:

A B12-vitamin javítja a spermium minőségét és növeli a spermaszámot. Fokozza is a méhnyálkahártya fejlődését, és ez által növeli az embrió beágyazódás esélyét.

Források: kagyló, máj, ikra, hal, rák, marhahús, bárány, sajt, tojás.

8. Folsav / folát:

Az egyik legismertebb, a terhességhez szükséges vitamin a folsav. Segít megelőzni a magzati spontán vetélést, illetve az idegi és szívfejlődési problémákat.

Források: máj, lencse, spárga, spenót, fekete bab.

9. Vas:

Nélkülözhetetlen alkotóelem a vörös vérsejtek előállításához. A vashiány az ovuláció hiányát, illetve a petesejtek károsodását okozhatja. Férfiak esetében a spermium nem megfelelő minőségéért is felelős lehet.

Források: lencse, spenót, szezámmag, vesebab, tökmag (nyers), marhahús.

10. Szelén:

A szelén antioxidáns, amely megvédi a petesejteket és a spermiumokat az olyan szabad gyököktől, amelyek vetélést, kromoszómakárosodást és születési rendellenességeket okozhatnak.

Források: máj, sügér, tőkehal, tonhal, lazac, szardínia, garnélarák, gombák, pulyka, brazildió.

11. Cink:

A cink a testben több mint 300 különféle enzim alkotóeleme, felelős az enzimek megfelelő működéséért. A cink hiánya hormonegyensúly zavart okozhat, amelynek következtében a reprodukciós képesség is csökkenhet. A cink különösen fontos a férfiak számára, mivel segíti a spermiumok számának növekedését, javítja a spermiumok formáját, működését és minőségét.

Források: borjúmáj, garnéla, rák, marhahús, bárány, szezámmag, tökmag, joghurt, pulyka, zöldborsó.

12. Alapvető zsírsavak:

Az Omega-3 zsírsavak segítséget nyújtanak a hormonok szabályozásában, növelik a méhnyak nyálkahártyáját, elősegítik az ovulációt. A DHA és az EPA segítenek a magzat idegfejlődésében.

Források: lenmag, chia mag, dió, lazac, szardínia, garnéla, rák, sügér, fésűkagyló.

Leave a Comment