Néhány ember számára a koronavírus (COVID-19) olyan tüneteket okozhat, amelyek a fertőzés elmúltával hetekig vagy hónapokig tartanak. Ezt COVID-19 utáni szindrómának hívjuk.
A COVID-19 utáni szindrómáról
A koronavírusból való felépülés minden embernél eltérő ideig tart. Sokan már néhány hét után jobban érzik magukat és a legtöbb ember 12 héten belül teljes mértékben meggyógyul. De néhány ember számára a tünetek hosszabb ideig is eltarthatnak, sőt időnként vissza is térhetnek.
A hosszú távú tünetek kialakulásának esélye nem függ össze azzal, hogy valaki mennyire volt beteg, hány éves, mennyi ideig szenvedett a betegségtől, amikor elkapta a koronavírust. Éppen e miatt, azoknál az embereknél is jelentkezhetnek a hosszú távú COVID problémák, akiknek csak enyhe tüneteik voltak, vagy akik fiatalok, illetve akik látszólag gyorsan felépültek a betegségből.
A COVID-19 utáni tünetek
Többféle tünet jelentkezhet a COVID-19 fertőzés után, a leggyakoribbak a következők lehetnek:
- Fáradtság
- Légszomj
- Mellkasi fájdalom, illetve a mellkas feszülése
- Memória- és koncentrációs problémák
- Alvászavar, álmatlanság
- Erős szívdobogás
- Szédülés
- Végtagok zsibbadása
- Ízületi fájdalom
- Depresszió és szorongás
- Fülzúgás, bizsergés a fülben, hallásproblémák, illetve a hallás elvesztése
- Hányinger, hasmenés, gyomorfájás, étvágytalanság
- A szaglás vagy az ízlés megváltozása, vagy elvesztése
- Kiütések a bőrön
A hagyományos kínai orvoslás a járvány ellen
Kína hosszú történelme során a kínai orvoslás fontos szerepet játszott a járványok leküzdésében, és felbecsülhetetlen gyógyítási eljárásokat dolgozott ki a sikeres kezelés érdekében. Az egyes betegségekről, illetve gyógymódokról óriási mennyiségű szakirodalom született már a korai időszaktól kezdve, mint például a Sárga Császár Belső Klasszikusa, illetve a Nehéz Kérdések Klasszikusa.
A Hagyományos Kínai Orvoslás híres doktrínája a következő volt: „A kórokozók nem befolyásolhatják a testet, ha a szervezetben erős Qi van”. Tehát a megelőzés és a kezelés elve az, hogy a stagnálás megtörésével és az egyensúly elősegítésével helyreállítsák a betegek testében lévő Qi-t.
Kínában a COVID-19 járvány idején a Hagyományos Kínai Orvoslás módszerét széles körben alkalmazzák a járvány elleni küzdelemben. Számos klinikai tapasztalat visszaigazolta a gyógynövényes kezelés, az akupunktúra és a moxaterápia hatékonyságát. A Kínai Akupunktúra és Moxibustion Társaság kiadta a Coronavirus Pneumonia akupunktúrás beavatkozásának irányelveit tartalmazó munka második kiadását, amely részletes kezelési leírást ad a gyanús esetekről, a fertőzött esetekről és a helyreállítás eseteiről.
A kezelési elvek magukban foglalják a létfontosságú Qi helyreállítását: a megelőzést, a kezelést és a COVID 19 járvány utáni ellátás alapját.
Hogyan segíthet az akupunktúra a COVID-19 utáni szindrómában?
Több alkalommal bizonyították, hogy az akupunktúrának számos előnye van a járvány utáni ellátásban: segítheti a koronavírusos beteg felépülését és enyhítheti az olyan tartós tüneteket, mint például a mentális problémák (stressz, depresszió és / vagy szorongás), tüdőproblémák, érzékszervi problémák (hallás, szaglás, látás), alvásproblémák és a fáradtság. Az akupunktúra segít fenntartani az egyensúlyt a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer között. Amikor ezek a rendszerek összhangban működnek, a test könnyebben képes megbirkózni a stresszel és annak következményeivel. Számos tanulmány kimutatta, hogy az akupunktúra segít növelni az idegrendszer harmóniáját, amelynek hatásai a következők:
- enyhíti a fájdalmat
- javítja az alvást és a test energiáját
- enyhíti a depressziót és a szorongást
- javítja az érzelmi állapotot
- javítja a vérkeringést
- elősegíti és megerősíti az immunitást
- javítja a bélmozgást és más emésztési funkciókat
A COVID-19 járvány globális katasztrófa, amelynek következtében emberek milliói szenvednek súlyos, sorozatos egészségügyi problémákkal. Ebben a példátlan és nehéz időszakban az akupunktúrás kezelések ugyan nem lehetnek az élvonalban, ugyanakkor hihetetlenül nagy lesz a szerepük a COVID-19 profilaxisában és a járvány utáni ellátásban. Az akupunktúra az ókori kínai tudásra alapozva már korábban is sok járványos megbetegedést tudott sikerrel kezelni.
Figyelem! Az akupunktúrás kezelést kizárólag rehabilitációként és kiegészítő kezelésként alkalmazzák a COVID-19-ből felépülő betegeknél. A betegeknek először mindig a háziorvosukat kell felkeresniük, ha olyan Covid-gyanús tünetek jelentkeznek náluk, amelyek 1 hétnél tovább tartanak.
Hivatkozás
Forrás: https://www.nhs.uk/conditions/coronavirus-covid-19/long-term-effects-of-coronavirus-long-covid/
The role of acupuncture during the COVID-19 pandemic: From the historical perspective to practical application, Yemeng Chen, Traditional Medicine and Modern Medicine, Vol. 3, No. 1 (2020) 27–35, DOI: 10.1142/S2575900020200013